EN | HU | RO

actecosocioart header en

Azért kezdeményeztük ezt a projektet, hogy megváltoztassuk közösségeink természethez való viszonyulását, és hogy az emberközpontú megközelítésről elmozduljunk az embert a természet szerves részének tekintő szemlélet felé.

A projekt a természeti válságra adott hatékony válasz szükségességére öszpontosít, amely nemcsak természeti válság, hanme ugyanolyan mértékben az emberiség válsága is.

Aktív közösségfejlesztőként, a partneregyesületeink körében szükség volt arra, hogy képesek legyünk hatékonyan reagálni a környezetünkben zajló változásokra, és hogy rendelkezésünkre álljanak azok az eszközök, amelyekkel ezt megvalósíthatjuk.

Ismerve partnereink, Playback Színházi Társulatainak hatékonyságát a közösségi rendezvényeken keresztül történő társadalmi tudatosságnövelésben, célunk volt, hogy kiterjesszük tevékenységüket a természettel kapcsolatos témákkal való rendezvények tartására is. Azáltal, hogy ezeket a közösségi eseményeket a természetvédelem és az éghajlati válság kérdéseivel összekapcsoljuk, arra törekszünk, hogy a társadalmi kontextus tudatosítása és az érzelmi elkötelezettség révén növeljük a természettel való tudatos kapcsolódást és cselekvőképességet. Ezt a megközelítést a "Látom, Érzem, Megértem, Tudatában vagyok, Felelősséget vállalok és Cselekszem" szemléletben foglaljuk össze.

Ez a projekt nem csupán egy figyelemfelkeltő kampány, hanem egy cselekvésre való felhívás, amely arra inspirálja a közösségeket, hogy a saját szerepük szintjén cselekedjenek egy egészségesebb bolygó alakításában.

Projektünk átfogó célja az volt, hogy tudatosságot teremtsen, felelős hozzáállást alakítson ki, és fenntartható viselkedést segítsen elő a környezetvédelemmel és az éghajlatváltozást befolyásoló tényezőkkel kapcsolatban. Ezt egy Szociodrámán, Ökopszichológián, LandArt-on és Playback Színházon alapuló integratív programmal kívántuk elérni, amelynek célja, hogy elősegítse a felnőttek természethez való viszonyulásának és a természettel való interakciójának átalakulását.

Elsődleges célok

  1. Integratív természetérzékenyítő programfejlesztés: egy olyan komplex és integratív program kidolgozása, amely ismeret átadó és erősíti a természettel való érzelmi kapcsolatot.
  2. A partner egyesületek munkatársainak képzése: arra összpontosítottunk, hogy a munkatársakat felkészítsük az általunk kifejlesztett program hatékony végrehajtásához szükséges ismeretekkel és készségekkel, amelyet használni tudnak önálló rendezvények formájában vagy a mindennapi tevékenységükbe integrálva.
  3. A Playback Színházi Társulatok fejlesztése: a Playback Színházi Társulatok speciális technikai fejlesztése a természettel való újrakapcsolódásra összpontosító események megvalósításának elősegítése érdekében, valamint annak elősegítése, hogy aktívan részt tudjanak venni a környezettudatosság növelésére irányuló események és előadások szervezésében és megvalósításában.

A projekt keretében megvalósított tevékenységek:
Projektmenedzsment: projektértekezletek, monitoring tevékenységek, pénzügyi felügyelet és teljesítménymutatók nyomon követése.

Oktatási program kidolgozása: integrált, interaktív felnőttoktatási program, amely Szociodráma, Ökopszichológia, LanAart és Playback-színházi elemeket tartalmaz, és a környezettudatosságra és érzékenyítésre összpontosít.

Tanulási tevékenységek: 2*30 órás képzések szervezése a partneregyesületek 16 munkatársa számára, a környezetvédelmi programokkal kapcsolatos készségeik fejlesztése.

Multiplikációs események: "Interjú a Földdel": 2*3 napos rendezvény, 60 résztvevő számára, a természettel való kapcsolat kialakításának jelentőségére összpontosítva.

Szakmai szupervízió: 2*8 órás szakmai supervízió a munkatársak számára a tanult kompetenciák megerősítésére és szakmai készségeket erősítő foglalkozások.

Multiplikációs kampány: hibrid esemény. Tudományos előadásokat, Playback Színházi előadásokat és egy Playback Színház módszertani műhelyt tartalmazott, amelynek célja a projekt innovatív megközelítéseinek bemutatása volt, a környezeti nevelés és a természetvédelem terén.

Diszemináció: a projektről és tevékenységeiről szóló információk terjesztése egy külön erre a célra létrehozott weboldalon, Fb-n, Instagramon keresztül történt.

Megvalósítások és eredmények:

  1. Átfogó oktatási program, amely integrálja a Szociodrámát, az Ökopszichológiát, a Land Artot és a Playback Színházat a környezettudatosság érdekében, ahogyan azt a 60 órás képzési programunk tanterve részletezi.
    Link: IWE-Training-curriculum-3.pdf
  2. 60 órás képzések 16 munkatársunk számára, amelyek a környezetvédelmi és környezettudatossági programok megvalósításához szükséges készségeiket fejlesztik.
    Fotó: LTTA RO 2022 | LTTA HU 2023
  3. Képzési kézikönyv - a 6o órás tréning leírása.
    Link: IWE-Training-manual.pdf
  4. 2*3 napos "Interjú a Földdel" rendezvény, 60 résztvevővel, amely során 12 workshopot és 4 Playback Színházi előadást tartottunk, a természettel való kapcsolatra fókuszálva.
    Fotó: Multi RO 2022 | Multi HU 2023
  5. 16 órás szakmai szupervíziós foglalkozások, 16 résztvevővel, a munkatársak kompetenciáinak megerősítése érdekében a természettel kapcsolatos témájú műhelyek tartásában.
  6. 3 napos hibrid multiplikációs kampány, amelynek során 2 tudományos előadást, egy 8 órás Playback Színház módszertani ws-t és egy Playback Színházi előadást tartottunk 3o résztvevőnek.
    Fotó: Hybrid Multiplication campagne RO 2023
  7. Módszertani és felhasználói füzet.
    Link: INTERJÚ A FÖLDDEL- módszertani kiadvány
  8. A képzés hatását és a résztvevők tapasztalatait dokumentáló film.
    Link: https://www.youtube.com/watch?v=5JY7ER1j6sw&t=8s
  9. A projekt különböző aspektusait bemutató diaporáma.
    Link: https://youtu.be/JqQk34tMC68?si=DRoo9mtiTGvIzffZ
  10. A projekt saját honlapja www.actecosocioart.eu
  11. A projekt Facebook-oldala: "Interjú a Földdel - Erasmus + KA2 projekt".
    Link: https://www.facebook.com/IntEarth

Hatásvizsgálat: egyének, szervezetek és közösségek átalakítása

A projektben való részvétel jelentősen hozzájárult az érintett szervezetek fejlődéséhez azáltal, hogy növelte képességeiket a környezetvédelmi érdekérvényesítés és a közösségi szerepvállalás terén. A hatás legfontosabb területei:
A szervezetekre gyakorolt hatás: A projekt elősegítette a személyzet fejlesztését és a szervezeteken belüli együttműködés erősítését. Azáltal, hogy mind az egyéni kompetenciák fejlesztésére, mind pedig a csoportos együttműködésre összpontosított, a bizalom, a kohézió és a közös célok iránti elkötelezettség növekedéséhez vezetett. A csapatok dinamikájának és készségeinek ez a javulása alapvető tényező a szervezetek hosszú távú fejlődése szempontjából.

A szervezetek fejlesztették a környezeti kihívásokra való hatékony reagálásra való képességüket, kihasználva a projekt által kifejlesztett készségeket és együttműködést. A projekt csúcspontja az "Interjú a Földdel" program létrehozása volt, amely kész, hatékony eszköz a környezettudatos programok folytatásához. Az "Interjú a Földdel" program megvalósítása, mint folyamatos környezettudatos kezdeményezés, a fejlődés bizonyítéka.

A projektből nyert tudástőke lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy új módszereket és működési protokollokat dolgozzanak ki, növelve ezzel általános működési hatékonyságukat és befolyásukat.

A szervezetek a megszerzett tudást beépítik tevékenységükbe, új termékeket és szolgáltatásokat kínálnak, ami lehetővé teszi számukra, hogy új célcsoportokat érjenek el, és ezzel támogatva működésüket.

A résztvevőkre gyakorolt hatás: Az egyéni kompetenciák fejlesztése és a csapat együttműködésének javítása voltak a legfontosabb eredmények. A résztvevők projektben szerzett tapasztalatai elősegítették a környezetvédelmi kérdések mélyebb megértését és az azok iránti elkötelezettséget, mind személyes, mind szakmai téren.

A résztvevők kompetenciájuk és tudásuk növekedését tapasztalták, különösen a környezettudatosságra összpontosító Playback Színházi események szervezésében. Készségeket fejlesztettek a csoportokkal való munkában és az olyan módszerek, mint az Ökopszichológiára épülő részvételi séták, a Land Art és a Szociodráma Playback Színházi eseményekbe való integrálásában. Ez szakmai készségek fejlődéséhez és környezettudatosabb jelenléthez vezetett mind a személyes, mind a szervezeti életben.

Hatás a célcsoportokra és az érdekcsoportokra: A projekt hatása a résztvevő szervezeteken túlmutatott, és oktatási és tudatosságnövelő tevékenységeken keresztül hatott a közösségekre és további szereplőkre. A projekt módszertanát és tanulási tapasztalatait a szakemberek átvették saját közösségeikben, így a projekt hatását iskolákra, óvodákra, mentálhigiénés programokra és közösségi színházi eseményekre is kiterjesztették.

Ez a széles körű alkalmazás bizonyítja a projekt hatékonyságát a környezettudatosság és a közösségi szintű elkötelezettség előmozdításában.

Összefoglalva, a projekt sikeresen ösztönözte a résztvevőkben a felelősségtudatot és a proaktív megközelítést a környezeti kérdésekkel kapcsolatban, ami pozitív változásokhoz vezetett egyéni, szervezeti és közösségi szinten.

Link: Participants feedback